Úgy gondolom, hogy a fejlődéshez muszáj az embernek egy picit jobban beleásnia magát a dolgokba. Hiába van egy spéci sportóránk, ha rengeteg hasznos funkcióját nem tudjuk kihasználni, mert fogalmunk sincs az egyes opciók jelentéséről. De az alapvető fogalmakkal való tisztánlátás sokat segíthet a jobb futóstílus kialakításában, és a meglévő hibák kiküszöbölésében.
A függőleges oszcilláció, talajérintési idő és társai csak addig hangzanak ijesztőnek, amíg meg nem ismerjük azok mögöttes tartalmát. A Mozgásvilágon megjelent Ensportos írás elég jól helyére billenti a dolgokat a témában.
Lépésszám
Talajérintési idő
Függőleges oszcilláció
a súlypontunk legmagasabb és legalacsonyabb helyzete közt mért távolság. Vagyis az, hogy mennyire mozgunk függőlegesen egy vízszintes irányú mozgás során. Minél kevesebb az emelkedés, annál kevesebb az elpazarolt energia, a nulla emelkedés viszont nulla repülési időt (amikor nincs a talajon egy láb sem) eredményez.
Edzői szemmel: a legegyszerűbben orvosolható probléma, hiszen ezt mennyiségi edzéssel ki lehet küszöbölni, ahogy fáradunk, úgy közelítjük az ideálisat. Ezzel a technikai problémával szokott a legkevesebb gond lenni.
Lépéshossz
két talajérintési pont közti távolság.
Edzői szemmel: sokan úgy próbálnak sebességet növelni, hogy nyújtják a lépéshosszt azonos frekvencia mellett. Ez azonban növekvő terhelést ad a saroknak és az Achilles ínnak. Az érkezésnek a súlypontban kell lennie, a lábat nem szabad teljesen hátranyújtani és a sebességet a lépésszám növeléssel kell elérni és/vagy az elrugaszkodás erejének növelésével.
Összefüggés
Sebesség = lépésszám * lépéshossz
A lépéshossznak van egy optimuma, mely elérése után nem szabad ebben keresni a pluszt. A sebességet ugyanakkor rontja minden olyan tényező, amely energiaveszteséget okoz és nem természetes módon:
cipő súlya
függőleges oszcilláció
testtömeg
talajérintkezési idő
súlypont elé érkezés (sarokra érkezés)
Forrás: Mozgásvilág
Hozzászólások: